Skip to content

15 Caroline DrivePrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Dec 20, 2012

Property Information

Block39.02
Lot9.19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,590
Acreage2.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,000
37%
Improvement Value:$548,500
63%
Total Assessment$877,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,703+3.3%
2024$26,816-0.1%
2023$26,843-0.4%
2022$26,964+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 6165, Page 472

Property Sale

Sale
$678,560
DeedBook 3863, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 2000