Skip to content

21 Caroline DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$1,112,500
Last Sale Date
Aug 14, 2013

Property Information

Block39.02
Lot9.22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,027
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,400
36%
Improvement Value:$564,300
64%
Total Assessment$875,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,646+3.3%
2024$26,761-0.1%
2023$26,788+2.5%
2022$26,140+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,112,500

From:

To:

Sq Ft4,027DeedBook 6176, Page 1547Recorded8/20/2013

Property Sale

Sale
$1,085,000
DeedBook 4769, Page 187

Property Sale

Sale
$583,120
DeedBook 3630, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1999