Skip to content

23 Caroline DrivePrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block39.02
Lot9.23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,632
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,000
39%
Improvement Value:$454,300
61%
Total Assessment$741,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,403+3.3%
2024$22,654-0.1%
2023$22,676+2.5%
2022$22,128+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft3,632DeedBook 6330, Page 1450Recorded6/18/2018

Property Sale

Sale
$614,445
DeedBook 4011, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 2001