Skip to content

31 Caroline DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$487,764
Last Sale Date
Feb 9, 1999

Property Information

Block39.02
Lot9.27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,939
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,000
37%
Improvement Value:$543,300
63%
Total Assessment$860,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,160+3.3%
2024$26,291-0.1%
2023$26,317+2.5%
2022$25,680+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$487,764
DeedBook 3548, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1999