Skip to content

7 Bailey DrivePrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$1,460,000
Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block39.02
Lot9.37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,559
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
33%
Improvement Value:$631,200
67%
Total Assessment$936,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,556+3.3%
2024$28,610-0.1%
2023$28,638+2.5%
2022$27,946+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,460,000
Sq Ft4,559DeedBook 6565, Page 915Recorded8/15/2024

Property Sale

Sale
$687,395
DeedBook 4182, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 2001