Skip to content

42 Morris DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Sep 19, 2019

Property Information

Block39.02
Lot9.40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,649
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,000
34%
Improvement Value:$576,000
66%
Total Assessment$878,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,718+3.3%
2024$26,832-0.1%
2023$26,858+2.5%
2022$26,208+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft4,649DeedBook 6389, Page 616Recorded12/4/2019

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft4,649DeedBook 6226, Page 357Recorded8/17/2015

Property Sale

Sale
$530,032
DeedBook 3597, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1999