Skip to content

353 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Church/Charitable

Last Sale Price
$52,250
Last Sale Date
Oct 4, 2018

Property Information

Block39
Lot14.031
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
ZoningRO3
Sq Footage---
Acreage10.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$122,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$3,579+1.9%
2020$3,512+2.8%
2019$3,417+4.7%
2017$3,263
Property History

Property Sale

Sale
$52,250

From:

To:

DeedBook 6344, Page 1791Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$412,500
DeedBook 4769, Page 70