Skip to content

333 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
May 25, 2023

Property Information

Block39
Lot16.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF 3OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,110
Acreage6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,800
81%
Improvement Value:$79,100
19%
Total Assessment$417,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,193+3.3%
2024$12,771-0.1%
2023$12,784+2.5%
2022$12,474+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft2,110DeedBook 6525, Page 712Recorded6/8/2023

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4888, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1910