Skip to content

10 Morris DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Sep 8, 2008

Property Information

Block39
Lot8.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,442
Acreage2.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,300
44%
Improvement Value:$494,500
56%
Total Assessment$882,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,870+3.3%
2024$26,978-0.1%
2023$27,005+2.5%
2022$26,352+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$990,000
DeedBook 5948, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1998