Skip to content

12 Morris DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$1,015,000
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block39
Lot8.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,626
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,000
41%
Improvement Value:$511,100
59%
Total Assessment$873,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,564+3.3%
2024$26,682-0.1%
2023$26,708+2.5%
2022$26,062+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,015,000

From:

To:

Sq Ft4,626DeedBook 6227, Page 1867Recorded9/8/2015

Property Sale

SaleMulti
$560,402
DeedBook 3441, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1998