Skip to content

22 Morris DrivePrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$1,035,000
Last Sale Date
Jul 30, 2015

Property Information

Block39
Lot8.11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,695
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,000
36%
Improvement Value:$539,000
64%
Total Assessment$847,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,740+3.3%
2024$25,884-6.5%
2023$27,687+2.5%
2022$27,017+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,035,000

From:

To:

Sq Ft4,695DeedBook 6225, Page 552Recorded8/6/2015

Property Sale

Sale
$1,110,000
DeedBook 5196, Page 171

Property Sale

Sale
$540,745
DeedBook 3831, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 2000