Skip to content

35 Mt Church RdHopewell, NJ 08525

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2000

Property Information

Block3
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,894
Acreage2.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
53%
Improvement Value:$201,700
47%
Total Assessment$425,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,439+3.3%
2024$13,009+3.2%
2023$12,603+2.5%
2022$12,298+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983