Skip to content

960 Cherry Valley RdPrinceton, NJ 08540

Built 1959

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 7, 2014

Property Information

Block40.01
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description1SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,570
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,200
65%
Improvement Value:$117,300
35%
Total Assessment$331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,465+3.3%
2024$10,131-0.1%
2023$10,141+2.5%
2022$9,895-0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959