Skip to content

6 Nelson Ridge RdPrinceton, NJ 08540

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block40.01
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,845
Acreage1.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,500
48%
Improvement Value:$353,900
52%
Total Assessment$674,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,265+3.3%
2024$19,616+2.9%
2023$19,061+2.5%
2022$18,600+7.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft2,845DeedBook 6597, Page 1811Recorded7/18/2025

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2771, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$410,000
DeedBook 2437, Page 596