Skip to content

2 Cotswald LanePrinceton, NJ 08540

Built 1975

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block40.02
Lot6.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,484
Acreage1.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,300
54%
Improvement Value:$266,100
46%
Total Assessment$582,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,360+3.3%
2024$16,805+2.9%
2023$16,332+2.5%
2022$15,937+8.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$870,000
Sq Ft2,484DeedBook 6484, Page 1789Recorded5/10/2022

Property Sale

Sale
$662,000

From:

To:

Sq Ft2,484DeedBook 6198, Page 943Recorded7/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1975