Skip to content

4 Cotswald LanePrinceton, NJ 08540

Built 1975

Last Sale Price
$631,000
Last Sale Date
Jul 21, 2020

Property Information

Block40.02
Lot6.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,258
Acreage1.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,000
55%
Improvement Value:$259,600
45%
Total Assessment$575,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,146+3.3%
2024$16,597+2.9%
2023$16,133+2.5%
2022$15,743+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$631,000
Sq Ft2,258DeedBook 6414, Page 316Recorded9/16/2020

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 2974, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1975