Skip to content

3 Nelson Ridge RdPrinceton, NJ 08540

Built 1968

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
May 15, 2015

Property Information

Block40.02
Lot6.18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,933
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,000
50%
Improvement Value:$308,800
50%
Total Assessment$617,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,509+3.3%
2024$17,917+2.9%
2023$17,415+2.5%
2022$16,994+8.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,933DeedBook 6218, Page 1440Recorded5/19/2015

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 2573, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1968