Skip to content

15 Stout RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2004

Last Sale Price
$485,050
Last Sale Date
Mar 14, 2002

Property Information

Block40
Lot9.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class20
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage6,342
Acreage5.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$612,000
34%
Improvement Value:$1,188,600
66%
Total Assessment$1,800,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,845+3.3%
2024$55,026-0.1%
2023$55,080+2.5%
2022$53,748+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$485,050
DeedBook 4242, Page 177

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 3724, Page 245