Skip to content

75 Elm Ridge RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1994

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 4, 1993

Property Information

Block43.02
Lot12.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,070
Acreage5.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,900
40%
Improvement Value:$430,600
60%
Total Assessment$722,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,809+3.3%
2024$22,080-0.1%
2023$22,101+2.5%
2022$21,567+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2680, Page 298