Skip to content

12 Alta Vista DrPrinceton, NJ 08540

Built 2002

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jan 25, 2000

Property Information

Block43.03
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,450
Acreage1.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,700
43%
Improvement Value:$465,200
57%
Total Assessment$817,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,152+3.3%
2024$24,347-0.1%
2023$24,371+2.5%
2022$23,781+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3784, Page 223