Skip to content

16 Alta Vista DrPrinceton, NJ 08540

Built 1966

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Jun 9, 2020

Property Information

Block43.03
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2AG PL 1OB
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,370
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,200
45%
Improvement Value:$435,900
55%
Total Assessment$786,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,148+3.3%
2024$23,375-0.1%
2023$23,398+2.5%
2022$22,832+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft3,370DeedBook 6406, Page 173Recorded6/16/2020

Property Sale

Sale
$598,750
DeedBook 4667, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1966