Skip to content

10 Honey Brook DrPrinceton, NJ 08540

Built 1967

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 13, 2010

Property Information

Block43.04
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class18
Description2SF 2UG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,552
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,200
58%
Improvement Value:$254,400
42%
Total Assessment$604,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,418+3.3%
2024$17,829-0.1%
2023$17,846+2.5%
2022$17,414+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

Property Built

Built

Year Built: 1967