Skip to content

28 Honey Brook DrPrinceton, NJ 08540

Built 1968

Last Sale Date
Mar 9, 2016

Property Information

Block43.06
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG PL 1 OB
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,310
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,200
64%
Improvement Value:$182,700
36%
Total Assessment$505,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$12,433+6.9%
2013$11,633-4.2%
2012$12,143-2.1%
2011$12,410+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968