Skip to content

15 Alta Vista DrPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$855,000
Last Sale Date
May 16, 2005

Property Information

Block43.06
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class18
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage4,755
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$361,200
45%
Improvement Value:$441,800
55%
Total Assessment$803,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,681+3.3%
2024$23,892-0.1%
2023$23,915+2.5%
2022$23,337+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$855,000
DeedBook 5069, Page 166

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 3642, Page 119

Property Sale

Sale
$301,500
DeedBook 2582, Page 166

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 2477, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1965