Skip to content

9 Beechtree LanePrinceton, NJ 08540

Built 1972

Last Sale Price
$864,500
Last Sale Date
May 27, 2005

Property Information

Block43.09
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class19
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,635
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,200
47%
Improvement Value:$396,800
53%
Total Assessment$753,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,103+3.3%
2024$22,364-0.1%
2023$22,386+2.5%
2022$21,844+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$864,500
DeedBook 5076, Page 99

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 4473, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1972