Skip to content

4 Skyfield DrPrinceton, NJ 08540

Built 1972

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block43.10
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,471
Acreage1.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
62%
Improvement Value:$215,500
38%
Total Assessment$570,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,011+3.3%
2024$17,434+8.7%
2023$16,044+2.5%
2022$15,656+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$890,000
Sq Ft2,471DeedBook 6454, Page 1434Recorded8/30/2021

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 6067, Page 328

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 2614, Page 487

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 2406, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1972