Skip to content

72 Bayberry Rd(Block 43.10 Lot 6.02)Princeton, NJ 08540

Built 2001
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1,812,500
Last Sale Date
Sep 13, 2012

Property Information

Block43.10
Lot6.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class20
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage8,375
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
28%
Improvement Value:$1,115,000
72%
Total Assessment$1,540,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,618+3.3%
2024$47,062-0.1%
2023$47,109+2.5%
2022$45,969-6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,812,500
DeedBook 6157, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 2001