Skip to content

7 Skyfield DrPrinceton, NJ 08540

Built 1968

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 10, 1987

Property Information

Block43.11
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG POOL
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,656
Acreage1.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$348,200
59%
Improvement Value:$246,500
41%
Total Assessment$594,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,775+3.3%
2024$18,174+5.8%
2023$17,179+2.5%
2022$16,764+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 2413, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1968