Skip to content

47 West Shore DrPennington, NJ 08534

Built 1975

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Apr 30, 2003

Property Information

Block43.12
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,947
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,000
48%
Improvement Value:$347,600
52%
Total Assessment$670,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,171+3.3%
2024$20,494-0.1%
2023$20,514+8.2%
2022$18,964+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 4521, Page 211

Property Sale

Sale
$469,900
DeedBook 2396, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1975