Skip to content

54 West Shore DrPennington, NJ 08534

Built 1967

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block43.14
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,224
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
47%
Improvement Value:$352,800
53%
Total Assessment$671,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,209+3.3%
2024$20,530-0.1%
2023$20,550+2.5%
2022$20,053+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft3,224DeedBook 6389, Page 242Recorded12/2/2019

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft2,798DeedBook 6243, Page 1168Recorded3/8/2016

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,798DeedBook 6195, Page 1844Recorded6/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1967