Skip to content

12 Meadow LanePennington, NJ 08534

Built 1971

Last Sale Price
$326,900
Last Sale Date
Nov 8, 1989

Property Information

Block43.14
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,773
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
52%
Improvement Value:$293,800
48%
Total Assessment$612,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,346+3.3%
2024$18,727-0.1%
2023$18,746+2.5%
2022$18,292+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$326,900
DeedBook 2512, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1971