Skip to content

4 Meadow LanePennington, NJ 08534

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Dec 12, 2020

Property Information

Block43.14
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,152
Acreage1.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$319,000
55%
Improvement Value:$261,200
45%
Total Assessment$580,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,317+3.3%
2024$17,731-0.1%
2023$17,748+2.8%
2022$17,262+2.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft2,152DeedBook 6425, Page 1732Recorded12/28/2020

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 6425, Page 1732

Property Sale

Sale
$582,000
DeedBook 6050, Page 715

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 4478, Page 166

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 3213, Page 172

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 2531, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1969