Skip to content

50 West Shore DrPennington, NJ 08534

Built 1982

Last Sale Price
$652,000
Last Sale Date
Aug 8, 2016

Property Information

Block43.14
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,844
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
53%
Improvement Value:$280,300
47%
Total Assessment$599,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,920+3.3%
2024$18,315-0.1%
2023$18,333+3.8%
2022$17,656+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$652,000

From:

To:

Sq Ft2,844DeedBook 6262, Page 111Recorded9/15/2016

Property Sale

Sale
$591,500
DeedBook 6155, Page 505

Property Sale

Sale
$730,000
DeedBook 5835, Page 132

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 4228, Page 224

Property Sale

Sale
$458,000
DeedBook 2770, Page 260

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 2521, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1982