Skip to content

58 West Shore DrPennington, NJ 08534

Built 1970

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Jul 1, 2004

Property Information

Block43.16
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,359
Acreage1.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
48%
Improvement Value:$349,600
52%
Total Assessment$675,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,329+3.3%
2024$20,646+1.0%
2023$20,437+2.5%
2022$19,943+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000
DeedBook 4793, Page 148

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 2978, Page 135

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2684, Page 49

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 2566, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1970