Skip to content

25 Meadow LanePennington, NJ 08534

Built 1987

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block43.16
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class19
Description2SB3UG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage4,420
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,500
33%
Improvement Value:$646,200
67%
Total Assessment$966,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,519+5.9%
2024$28,821-0.1%
2023$28,849+2.5%
2022$28,152+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft4,420DeedBook 6254, Page 1372Recorded7/5/2016

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 2547, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1987