Skip to content

2 Red Maple StreetPennington, NJ 08534

Built 1985

Last Sale Price
$702,000
Last Sale Date
Jul 12, 2016

Property Information

Block43.16
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,293
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
45%
Improvement Value:$389,000
55%
Total Assessment$708,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,352+3.3%
2024$21,636-0.1%
2023$21,658+3.4%
2022$20,952+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$702,000

From:

To:

Sq Ft3,293DeedBook 6255, Page 1348Recorded7/14/2016

Property Sale

Sale
$418,000
DeedBook 2486, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1985