Skip to content

11 Arvida DrPennington, NJ 08534

Built 1980

Last Sale Date
Nov 27, 1996

Property Information

Block43.16
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,338
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
54%
Improvement Value:$268,400
46%
Total Assessment$587,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,544+3.3%
2024$17,951-0.1%
2023$17,969+5.3%
2022$17,071+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3166, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1980