Skip to content

7 Arvida DrPennington, NJ 08534

Built 1977

Last Sale Price
$821,500
Last Sale Date
Apr 2, 2018

Property Information

Block43.16
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,505
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
44%
Improvement Value:$399,700
56%
Total Assessment$718,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,689+3.3%
2024$21,954-0.1%
2023$21,976+2.5%
2022$21,444+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$821,500

From:

To:

Sq Ft3,505DeedBook 6322, Page 792Recorded4/6/2018

Property Sale

Sale
$879,100
DeedBook 4769, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1977