Skip to content

7 Meadow LanePennington, NJ 08534

Built 1973

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Aug 29, 2016

Property Information

Block43.16
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SAL/2AG/POOL
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,451
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
57%
Improvement Value:$237,600
43%
Total Assessment$556,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,572+3.3%
2024$17,010-0.1%
2023$17,026+5.1%
2022$16,194+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft2,451DeedBook 6262, Page 186Recorded9/15/2016

Property Sale

Sale
$612,000
DeedBook 4550, Page 276

Property Sale

Sale
$362,500
DeedBook 2900, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1973