Skip to content

17 Meadow LanePennington, NJ 08534

Built 1977

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jun 16, 2020

Property Information

Block43.16
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,988
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
49%
Improvement Value:$327,000
51%
Total Assessment$646,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,394+3.3%
2024$19,742-0.1%
2023$19,761+2.5%
2022$19,283+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft2,988DeedBook 6407, Page 178Recorded6/30/2020

Property Sale

Sale
$669,000

From:

To:

Sq Ft2,988DeedBook 6174, Page 1749Recorded7/24/2013

Property Sale

Sale
$449,900
DeedBook 3658, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1977