Skip to content

5 Aqua TerracePennington, NJ 08534

Built 1977

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block43.17
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,193
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,100
45%
Improvement Value:$385,100
55%
Total Assessment$697,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,011+3.3%
2024$21,306-0.1%
2023$21,327+2.5%
2022$20,811+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft3,193DeedBook 6389, Page 1198Recorded12/5/2019

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 2854, Page 46

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 2453, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1977