Skip to content

4 Aqua TerracePennington, NJ 08534

Built 1977

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Jun 4, 2004

Property Information

Block43.18
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,513
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
51%
Improvement Value:$300,600
49%
Total Assessment$619,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,561+3.3%
2024$18,935-0.1%
2023$18,954+2.5%
2022$18,495+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 4824, Page 53

Property Sale

Sale
$642,000
DeedBook 4385, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1977