Skip to content

8 North Woods DrPennington, NJ 08534

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2014

Property Information

Block43.19
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,932
Acreage1.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,500
46%
Improvement Value:$404,300
54%
Total Assessment$749,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,671+3.3%
2024$22,914-0.1%
2023$22,936+2.5%
2022$22,382+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$786,000
DeedBook 6112, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1984