Skip to content

87 West Shore DrPennington, NJ 08534

Built 1984

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jun 29, 1994

Property Information

Block43.19
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG/PL
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,798
Acreage2.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,300
46%
Improvement Value:$437,500
54%
Total Assessment$803,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,376+3.3%
2024$24,564-0.1%
2023$24,588+2.5%
2022$23,993+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 2829, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1984