Skip to content

93 West Shore DrPennington, NJ 08534

Built 1984

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block43.19
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1.5SB3AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,875
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,500
43%
Improvement Value:$414,900
57%
Total Assessment$733,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,153+3.3%
2024$22,413+5.7%
2023$21,196+2.5%
2022$20,683+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$655,000
Sq Ft2,875DeedBook 6421, Page 136Recorded11/12/2020

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 3319, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1984