Skip to content

100 West Shore DrPennington, NJ 08534

Built 1979

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 26, 2015

Property Information

Block43.20
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,317
Acreage1.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,500
49%
Improvement Value:$332,100
51%
Total Assessment$653,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,634+3.3%
2024$19,974-0.1%
2023$19,994+4.1%
2022$19,208+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft3,317DeedBook 6227, Page 962Recorded9/1/2015

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft3,317DeedBook 6227, Page 966Recorded9/1/2015

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 2570, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1979