Skip to content

94 West Shore DrPennington, NJ 08534

Built 1979

Last Sale Price
$667,000
Last Sale Date
Mar 7, 2012

Property Information

Block43.20
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,815
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
42%
Improvement Value:$437,000
58%
Total Assessment$756,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,867+3.3%
2024$23,103+6.6%
2023$21,679+4.5%
2022$20,749+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$667,000
DeedBook 6144, Page 1993

Property Sale

Sale
$745,000
DeedBook 4946, Page 120

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 2355, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1979