Skip to content

5 North Woods DrPennington, NJ 08534

Built 1984

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block43.21
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,954
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,500
44%
Improvement Value:$413,100
56%
Total Assessment$733,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,160+3.3%
2024$22,419-0.1%
2023$22,441+2.5%
2022$21,898+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft3,954DeedBook 6296, Page 1637Recorded8/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1984