Skip to content

30 Arvida DrPennington, NJ 08534

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2007

Property Information

Block43.21
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage4,801
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
35%
Improvement Value:$583,800
65%
Total Assessment$902,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,501+3.3%
2024$27,590-0.1%
2023$27,617+2.5%
2022$26,949+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979