Skip to content

24 West Shore DrPennington, NJ 08534

Built 1985

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block43.22
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,318
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
44%
Improvement Value:$410,400
56%
Total Assessment$729,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,027+3.3%
2024$22,290-0.1%
2023$22,312+2.5%
2022$21,773+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,318DeedBook 6257, Page 1715Recorded8/5/2016

Property Sale

Sale
$804,000
DeedBook 4782, Page 141

Property Sale

Sale
$644,500
DeedBook 4319, Page 14

Property Sale

Sale
$374,292
DeedBook 2366, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1985